Tuesday, October 4, 2022

नेपाल संयुक्त राष्ट्र संघको एसिया प्रशान्त क्षेत्रको उपाध्यक्षमा निर्वाचित

२५ जेठ, काठमाडौ् । संयुक्त राष्ट्रसंघ (यूएन) को ७७औं महासभाका लागि एसिया–प्रशान्त क्षेत्रको तर्फबाट नेपाल उपाध्यक्ष पदमा सर्वसम्मत निर्वाचित भएको छ । बुधबार न्यूयोर्कमा बसेको महासभाको बैठकबाट नेपाल उपाध्यमा निर्वाचित भएको हो ।

बैठकबाट यूएनका लागि नियोग प्रमुख रहेका हंगेरिका साबा कोरोसी ७७औं महासभाका लागि अध्यक्षमा निर्वाचित भएका छन् । यसअघि यूएनको ७६औं महासभामा माल्दिभसका अब्दुल्ला शाहिद अध्यक्ष थिए । महासभाले १३ सेप्टेम्बरदेखि एक वर्षका लागि आफ्नो जिम्मेवारी वहन गर्नेछ ।

नेपालसँगै विभिन्न क्षेत्रबाट १६ वटा देश महासभाका लागि उपाध्यक्षमा निर्वाचित भएका छन् । उपाध्यक्षमा निर्वाचित हुने मुलुकमा अफ्रिकाबाट बेनिन, बुरुन्डी, केन्या, मौरिटानीया, नाइजर, जिम्बाब्वे र एसिया प्रशान्त क्षेत्रबाट नेपालसँगै मलेसिया, ताजिकीस्तान, तुर्कमेनिस्तान छन् ।

त्यस्तै ल्याटिन अमेरिकाबाट चिली, एल साल्भाडोर, जमाइका र पूर्वी यूरोपबाट स्टोनीया तथा पश्चिमी यूरोप र अन्यबाट इजरायल तथा अस्ट्रेलीया उपाध्यक्षमा निर्वाचित भएका छन् ।

यूएन महासभा संयुक्त राष्ट्र संघका विभिन्न ६ वटा मुख्य अंगहरूमध्ये एक हो भने १९३ वटै सदस्य राष्ट्रहरूले यसमा प्रतिनिधित्व गर्छन् । यून महासभाले राजनीति, अर्थतन्त्र, सांस्कृतिक र सामाजिक सहकार्यलगायतका क्षेत्रमा काम गर्छ ।

window.fbAsyncInit = function () {
FB.init({
appId: ‘280041239029772’,
xfbml: true,
version: ‘v2.7’
});
};

(function (d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) {
return;
}
js = d.createElement(s);
js.id = id;
js.src = “https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js”;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Source link

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments