News Portal

any time News , local election in nepal 2079

कार्यालय सहयोगी चन्द्रबहादुरले अब हाँक्नेछन् वडा

१२ जेठ, दाङ । तीन महिना अघिसम्म चन्द्रबहादुर गुरुङ राप्ती गाउँपालिका वडा नं‍. ८ को कार्यालय सहयोगी थिए । बिहानै ९ बजे कार्यालय पुग्थे, सरसफाइ गर्थे, जनप्रतिनिधि र कर्मचारीहरुलाई चिया–पानी पुर्‍याउँथे ।

दिनभरको समयमा उनी वडामा आएका सेवाग्राहीलाई सोधपुछ गर्थे र कामकाजमा सघाउँथे ।

उनै ३२ वर्षका चन्द्रबहादुर ३० वैशाखमा भएको स्थानीय तहको निर्वाचनबाट वडाध्यक्षमा निर्वाचित भएका छन् । संयोग पनि कस्तो भयो भने जुन कार्यालयमा उनी सहयोगी थिए, अहिले त्यही वडाको अध्यक्ष बने । चन्द्रबहादुरलाई त्यहाँका जनताले मत दिएर कार्यालय सहयोगीबाट एकैपटक नेतृत्व गर्ने ठाउँमा पुर्‍याइदिएका छन् । भन्छन्, ‘जीवनमा नसोचेको भयो ।’

वडाध्यक्ष हुनु उनी स्वयमका लागि अनपेक्षित हुन गयो । उनी राजनीतिदेखि टाढा थिए । कुनै पार्टीमा थिएनन् । तर एमाले निकट कर्मचारी संगठनमा भने आवद्ध थिए । एमालेले उनै चन्द्रबहादुरलाई वडाध्यक्षको उम्मेदवार बनायो ।

उम्मेदवार टुंगो नलागुन्जेलसम्म उनी कार्यालयमा गएर दैनिक कामकाज गर्थे । वडाध्यक्षमा उठ्ने चर्चा सुनेका धेरैले उनलाई वडाध्यक्ष हुने शुभकामना दिए । ‘सबै काम जानेको र युवा नै उठ्नुपर्छ भनेर धेरैले हौस्याए’, उनले भने, ‘त्यही उर्जाले म निर्वाचनमा होमिएँ ।’ गत चैतमा उनले जागिरबाट राजिनामा दिएर चुनावी तयारी थाले ।

वडाअध्यक्षका लागि चन्द्रबहादुरसहित पाँच जनाको नाम सिफारिस भएको थियो । जसमा निर्वतमान अध्यक्ष गोकर्णबहादुर रानामगर पनि थिए । त्यही कारण उनले टिकट पाउने सम्भावना धेरै कम थियो । तर अन्तिममा पार्टीले उनलाई नै उम्मेदवार बनायो ।

विदेश जाने तयारीमा थिए, वडाध्यक्ष बने

२०६२ सालमा एसएलसी दिएपछि उनी वैदेशिक रोजगारीका लागि खाडी मुलुक गए । तीन वर्ष साउदी अरब र मलेसियामा बिताए । ‘पढ्ने मन थियो, बुबा बितेपछि सकिन’ उनले भने, ‘त्यसपछि कतै काम पाइन । विदेश नगई सुखै भएन ।’

केही वर्षअघि उनी घर फर्किएर पुनः विदेश जाने तयारीमा थिए । त्यसैबेला वडाध्यक्ष मगरले कार्यालय सहयोगीको रुपमा काम गर्न बोलाए । ‘घरमा काम नभए फेरि विदेश जाने तयारीमा थिएँ’, उनले भने, ‘अध्यक्षज्यूले बोलाएर सहयोगीको काम दिनुभयो ।’

पाँच वर्ष कार्यालय सहयोगीका रुपमा काम गरेका गुरुङले ९५० मत प्राप्त गरेर विजयी भए । उनका निकटम प्रतिस्पर्धी कांग्रेसका प्रभाकरदेव चौधरीले ८१६ र माओवादी केन्द्रका रामचन्द्र चौधरीले २०६ मत पाए ।

वडाअध्यक्षमा निर्वाचित भएसँगै उनले आफू जनताको सेवकका रुपमा काम गर्ने बताए । त्यसको पहिलो प्रयास उनले आफ्नै कार्यालयबाट सुरु गरेका छन् । उनले वडाध्यक्षको कार्याकक्ष माथिल्लो तलाबाट भुइँतलामा सारेका छन् ।

‘वडा जनताको घरदैलोको सरकार हो’ उनले भने, ‘माथिल्लो तलामा कार्यकक्ष हुँदा नागरिकको सजिलै पहुँच पुग्दैन, त्यसैले कार्यकक्ष तल सारेको छु ।’ यसले वडामा आउने सेवाग्राहीले वडाध्यक्ष भेट्न र आफ्नो समस्या राख्न सहज हुने उनले बताए ।

उनी आफ्नो पाँच वर्षको कार्यकालमा जनताको चाहना अनुसार काम गर्ने बताउँछन् । ‘जनताले मलाई वडाको विकास गर्ने ठाउँमा पुर्‍याएका छन्’ गुरुङ भन्छन्, ‘अबको पाँच वर्ष यहाँको आवश्यकता के छ, त्यो पहिचान गरेर विकासको काम गरेर देखाउँछु ।’

window.fbAsyncInit = function () {
FB.init({
appId: ‘280041239029772’,
xfbml: true,
version: ‘v2.7’
});
};

(function (d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) {
return;
}
js = d.createElement(s);
js.id = id;
js.src = “https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js”;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.